Jak vybrat oběhové čerpadlo

Oběhová čerpadla se používají pro vytápění interiérů, v klimatizačních systémech či, s mírně odlišnou konstrukcí k cirkulaci teplé vody. Nejčastější využití mají oběhová čerpadla především v zimním období, kdy se topí.
V naší nabídce najdete oběhová čerpadla, určená k cirkulaci teplé užitkové vody, pro otopné systémy, pro solární systémy a pro oběh studené vody.
Ty nejkvalitnější musí vyhovovat vysokým nárokům na životnost, bezhlučný provoz, bezporuchový chod, spolehlivost a hlavně úspornost, tedy nízkou spotřebu elektrické energie.V naší nabídce najdete nejprodávanější oběhová čerpadla na trhu. Příslušenství a náhradní díly pro oběhová čerpadla prodáváme také.

Druhy oběhových čerpadel

1) Oběhová čerpadla pro cirkulaci TUV
Jsou vhodná pro odběrné místo TUV (kohoutek ve dřezu v kuchyni, baterie ve vaně, sprhový kout) vzdálené od zdroje ohřevu (kotel), kde by jinak docházelo k ochlazování vody v potrubí.

2) Oběhová teplovodní čerpadla
Evropská směrnice ErP 2009/125/C, které se také říká Směrnice o ekodesignu, stojí za vznikem nové generace oběhových čerpadel.

Teplovodní oběhová čerpadla s plynulou regulací otáček jsou vybavena frekvenčním měničem, který nastavuje výkon čerpadla plynule podle potřeb a podmínek zjištěných v otopné soustavě. Jedná se o nejmodernější a nejúspornější řešení.

3) Suchoběžná čerpadla
Suchoběžná čerpadla mají mechanickou ucpávku, oddělující pracovní prostor s médiem od okolního prostředí a elektromotor chlazený ventilátorem. Varianta In line má konstrukci tělesa se sacím i výtlačným hrdlem v jedné ose usnadňujícím montáž čerpadla do rovného potrubí.

Důležité parametry pro výběr oběhového čerpadla

1) Maximální výtlak

Nebo maximální výtlačná výška. Uvádí se v metrech. Je hlavním parametrem pro výběr oběhového čerpadla. Při hledání v e-shopu doporučuje používat filtr pro snadnější nalezení vhodného čerpadla pro vaši potřebu.
Výška domu (počet podlaží) není maximální výtlačnou výškou, jelikož do výpočtu je třeba zohlednit, že topný systém je uzavřená soustava a čerpaná kapalina gravitačně klesá. Celkové převýšení je pouze jeden z několika parametrů pro výpočet maximální výtlačné výšky.

Parametry potřebné pro výpočet maximálního výtlaku:
a) Počet radiátorů
b) Podlahová plocha vytápění
c) Celkové převýšení

2) Stavební délka

Někteří výrobci a prodejci také označují jako konstrukční délka, vestavná délka. V praxi jde o rozteč připojovacích závitů. U nové instalace můžeme zvolit dle projektu a podle místa. Nejkratší vestavná délka je 130mm. Největší výběr oběhových čerpadel je s 180mm vestavnou délkou. Doporučujeme pro nové instalace tedy zvolit délku 180mm. Do budoucna pak můžete vždy vložit čerpadlo s menší stavební délkou a použít delší šroubení.
Pokud hledáte náhradu za staré čerpadlo, tak vždy hledejte čerpadlo se stejnou stavební délkou, abyste nemuseli předělávat potrubí.

3) Výtlačné hrdlo / Sací hrdlo - Dimenze připojení

Neboli průměr připojovacího závitu. Uvádí se v palcích (") nebo v G či DN a RP.
Nejčastěji se instalují čerpadla se závitem o průměru 6/4" (DN 25). Můžeme se ale také setkat se závity 1" (DN 15) nebo 2" (DN 30).
Závit oběhového čerpadla je vždy vnější a je zpravidla o 1/2" větší než průměr potrubí.


Přepočet jednotek průměru:

4) Další potřebné parametry, vybavení a funkce oběhových čerpadel

Pro hledání vhodného oběhového čerpadla je třeba ověřit více faktorů než jen jejich výtlačnou výšku a rozměry pro připojení

a) Použití (čistá voda, agresivní kapaliny, ...)
b) Aplikace (Topné systémy pro RD, Topné systémy bytových jednotek, Průmyslové systémy, ...)
c) Regulace otáček a ovládání čerpadla
d) Maximální průtok
e)

Značení - názvy oběhových čerpadel

Oběhová čerpadla mají v názvu z pravidla několik čísel, která mají například formát 25-4/180. První číslo uvádí dimenzi připojení.
Číslo 25 v tomto případě říká, že budete potřebovat připojovací závit G 6/4“ (někdy také G 1?“) na trubkový závit (Rp) 1“.
Druhé číslo udává maximální dopravní výšku (jinak také výtlak), v našem případě 4 metry.
A poslední číslo ve značení udává vestavnou délku čerpadla v milimetrech, tedy zde 180 mm.

Další časté typy značení jsou například 20-4/130, 25-6/180, 32-4/180, 32-6/180 atd.

Někteří výrobci ale mají své výrobky označeny trochu jinak, proto tři výše zmíněné údaje hledejte v detailním popisu čerpadla. Pokud si nejste jistí, zajděte s parametry od projektanta do jakékoli prodejny čerpadel a nechte si poradit.

Doporučené produkty oběhové čerpadlo - prosím doplnit

Obrázek Název (klikněte a budete přesměrování do detailu produktu v e-shopu) Max. výtlak Vestavná délka Závit
Grundfos ALPHA1 L 25-40 230V PN10 4 m 180 m 6/4 "
Grundfos ALPHA1 L 25-60 230V PN10 180mm 6 m 180 mm 6/4 "
WILO Yonos PICO1.0 25/1-4 230V 180mm PN10 Rp 6/4" 4 m 180 mm 6/4 "
WILO Yonos PICO1.0 25/1-6 230V 180mm PN10 Rp 6/4" 6 m 180 mm 6/4 "
Kopro OMIS 25-40/180 4 m 180 mm 6/4"
Kopro OMIS 25-60/180 6 m 180 mm 6/4 "
Aquacup GRS 25 - 40 130mm 6 m 130 mm 6/4 "
Werter DUO 25-4-180 4 m 180 mm 6/4 "

 

Hledáme náhradu za staré dosloužilé oběhové čerpadlo

Pokud vše fungovalo správně, tak je ideální koupit stejné čerpadlo jako jste již měli. Starší typy čerpadel jsou ale nahrazeny novějšími úspornějšími čerpadly.

Nové čerpadlo by mělo mít stejný maximální výtlak, stavební délku a výtlačné / sací hrdlo. Tyto potřebné parametry zjistíte podle původního oběhového čerpadla. Buď budou uvedeny na jeho výrobním šítku, nebo je dohledáte podle názvu.

Případně nám můžete vyfotit celý výrobní štítek a my Vám nabídneme náhradu na e-mail.


Příslušenství pro oběhová čerpadla

Toto základní příslušenství doporučujeme zakoupit spolu s novým čerpadlem, určitě se Vám bude při montáži hodit.

 

Filtr
Filtr YMosazný filtr s vnitřním závitem, je určen pro rozvody vody v průmyslu a domácnostech.
- nerezové čistící sítko
- provozní tlak max. 10 bar
- provozní teplota rozsah -20 °C do + 110 °C

Doporučujeme variantu: Filtr závitový, mosazný, voda, 1“  (záleží na průměru potrubí)

Materiál: mosaz, sítko nerezová ocel

Použití: studená a teplá voda, pro čerpadla. Zachytí nečistoty v systému.

 


Šroubení pro připojení
Oběh-šroub
Mosazné připojovací šroubení přímé 1"
Rozebíratelný spoj pro snadnější montáž a demontáž. Slouží ke spojování závitových trubek, čerpadel a armatur v teplovodních topných systémech. 


Doporučujeme variantu: Šroubení radiátorové přímé, s plochým těsněním, 1“ (CR8)

Materiál: mosaz a teflonové těsnění

Použití: rozvody teplé a studené vody.


Kohout kulový
Kulový kohoutKulový kohout se používá jako uzavírací armatura v rozvodech teplé a studené vody.
Nabízíme velké množství kulových kohoutů.

Doporučujeme varianty:
Kohout kulový kovaný pákový, voda, FxF 1" (CR44C)
Kohout kulový kovaný pákový, voda, MxF 1" (CR174D)
Kohout kulový kovaný, se šroubením, voda 1" (CR178)
Kohout kulový kovaný, s odvodněním, voda, FxF 1", s pákou (PR13C)
Kohout kulový kovaný s motýlem, voda, FxF  1" (CR44CA)

Materiál:
niklovaná mosaz
Použití: rozvody teplé a studené vody.


Zpětná klapka
EuropaMosazná zpětná klapka EUROPA je nejkvalitnější klapkou na domácím trhu. Klapku můžeme instalovat v jakékoliv poloze – směr průtoku je vyznačen šipkou.

Doporučujeme varianty:
Preferujeme používat a nabízet nejkvalitnější zpětnou klapku na trhu. Klapku Europa od výrobce ITAP. Jedná o heavy duty produkt. Oproti jiným klapkám na trhu je celé tělo a zesílené a uvnitř klapky je kvalitní pružina a těsnění.

Materiál: těleso i záklopka mosaz 58 pružina a ventil nerez, těsnění NBR

Použití: Rozvody teplé a studené vody a rozvody vzduchu. Slouží zejména k eliminaci zpětných rázů v potrubí na výtlačnou část čerpadel.

 

Doporučená údržba oběhových čerpadel

Jak už to v dnešním světě bývá, většina výrobců a prodejců Vám bude tvrdit, že moderní oběhová čerpadla jsou zcela bezúdržbová. My Vám doporučíme prevenci - 2 jednoduché úkony které doporučujeme dělat všem a sami je u sebe doma děláme. Toto není doporučená údržba výrobcem. Není třeba zasahovat do konstrukce čerpadla a tudíž nejsou porušeny záruční podmínky výrobce. Zvažte sami, zda si na tyto úkony troufnete a zda to pro Vás má smysl.

1) Čištění filtru před topnou sezonou
- čerpadlo by nemělo nasát žádné abrazivní látky, které samozřejmě v topném systému nemají co dělat. Jako prevenci doporučujeme před topnou sezonou filtry zkontrolovat a vyčistit. Záleží kde Vám topenář filtr umístí. My preferujeme na potrubí před čerpadlo umístit kulový kohout, Y mosazný filtr, šroubení, oběhové čerpadlo, šroubení, zpětnou klapku a opět kulový kohout.

Díky kulovým ventilům před a za čerpadlem si zajistíte do budoucna snadný přístup k čerpadlu.
Díky Šroubení na nasávacím a výtlačném hrdle čerpadla si zajistíte snadnou demontáž čerpadla a
Filtr před čerpadlo a zpětnou klapku za čerpadlo určitě doporučujeme.

Postup:
Ujistím se, že nemám zaplé čerpadlo a že nemám roztopenou topnou soustavu. Uzavřu oba kulové ventily, pokud mám kulový ventil s vypouštěním, tak vypustím vodu za výtlačným hrdlem čerpadla. Povolím Filtr a vyjmu jeho vložku. Očistím ji propláchnutím ve vodě nebo manuálně kartáčkem. Vrátím vložku filtru, ujsitím se, že mám uzavřený odvodňovací čep na ventilu a že mám soustavu perfektně dotáhlou a utěsněnou. Otevřu kulové ventily a tím pustím opět vodu do okruhu topného systému.

2) Zapnutí oběhového čerpadla v průběhu roku i mimo topnou sezonu
Moderní oběhová čerpadla jsou výborná na spotřebu el. energie. Samozřejmě je to na úkor slabšímu motoru uvnitř čerpadla. Lopatky oběhového čerpadla se mohou při delším stání přilepit a může se stát, že na začátku topné sezony čerpadlo zapnete a nepůjde. Doporučujeme tedy v průběhu roku i mimo topnou sezonu alespoň na chvíli čerpadlo pustit.

Postup:
Topím od října do dubna čerpadlo je tedy téměř půl roku v provozu. V létě stojí. Během léta čerpadlo 1-2x zapnu alespoň na pár minut. Pro jistotu čerpadlo zapínám také na konci léta - kdyby došlo k poruše, tak mám čas čerpadlo vyměnit nebo opravit ještě před začátkem topné sezóny.

 

Pokud si nevíte rady, tak nás kontaktujte a pomůžeme Vám s výběrem.