Čištění studny / vrtu svépomocí

Vyčištění vrtu nebo studny by měl provést studnař. Pokud si ho chcete provést sami, můžete pomocí níže zmíněných čerpadel:

1) Čerpadlo určené pro čištění vrtů a studní

V nabídce máme čerpadla určená pro firmy specializované na vrtání a čištění studní až do hloubky 50 m.

PCH

 Čerpadlo má ve spodní části umístěn vířič nečistot se stojánkem. Zvířené nečistoty jsou odsáty hydraulikou. Hydraulika se při provozu opotřebovává a její životnost závisí na druhu nečistot. Motor je naplněný čistou vodou.
S ohledem na charakter provozu ve špinavé vodě je motor uzavřen pružnou zátkou bránící průniku nečistot dovnitř motoru. Součástí dodávky je napájecí rozvodnice včetně jištění. Délka kabelu k motoru je vyráběna standardně v délce 50m. Délka napájecího kabelu k napájecí rozvodnici je standardně 5m.

Vybraná čerpadla:
PCH 1" T4S-85-10 - čistící 50m (400V)
PCH 1" J4S-85-10 - čistící 50m (230V)

 

2) Ponorné membránové / vibrační čerpadlo typu MALYŠ

Nevýhodou jsou vibrace, které v některých případech způsobují uvolňování nečistot. Vibrační čerpadla jsou oblíbena především pro hobby a zahradní použití pro svůj poměr cena/výkon.

Vibrační čerpadlo
Poradí si jemnými nečistotami a mají malou spotřebu energie.  Je však třeba dávat pozor na omezenou dobu provozu stanovenou výrobcem.
Při nedodržení pracovní doby se nemusí zničit jen čerpadlo, ale pomocí vibrací které čerpadlo vydává s může porušit i přítok vody do vrtu/studny.

Vybraná čerpadla:
Alfapumpy Ruche 1S - kabel 25m
ROB-2 kabel 25m

 

 

3) Ponorné vřetenové čerpadlo

Nevýhodu je snížení životnosti hydraulické části čerpadla. Vřetenová čerpadla využívají vřeteno (rotor) v statoru a jsou obvykle instalována do studní i méně hlubokých vrtů.
EVGU

 Vřetenová ponorná čerpadla jsou určena do čisté a mírně znečištěné vody z vrtů a kopaných studní.
 S nečistotami si poradí na úkor životnosti hydrauliky. Více informací o vřetenovém čerpadle najdete zde.

 Vybraná čerpadla:
 Werter TWIST 370 - 20m
 PUMPA blue line 3PVM550-100 - 20m
 Alfapumpy HC75 INOX - kabel 25m
 Alfapumpy HC90 INOX - kabel 25m 

 

 

 

4) Ponorné kalové čerpadlo

Nevýhodou je vyšší cena a šířka čerpadla. U levnějších kalových čerpadel je malá dopravní výška, která omezuje použití na málo hluboké studny.
kalová čerpadla

 
Kvalitní a parametrově odpovídající kalová čerpadla mohou svou cenou převýšit samotnou službu čištění vrtu/studny od specializované firmy.

Vybraná čerpadla:
 PUMPA blue line PSPH 8,5-32/0,75kW 230V drenážní čerpadlo s plovákem
 Kopro WQ 3-24-0,75 230V s plovákem
 HCP 50ASH21.1 (Nejvhodnější pro vodu s obsahem bahna a písku) a další čerpadla HCP z kategorie 50 ASH.

 

 

 

Naše rada:

Pokud potřebujete čerpat znečištěnou vodu ze studny/vrtu, je to vždy problém, protože všechna ponorná čerpadla (odstředivá, vřetenová, vibrační) s výjimkou kalových jsou určena pouze pro čerpání čisté vody. Proto přítomnost písku nebo jiných abrazivních nečistot bude mít vždy negativní vliv na životnost použitého čerpadla.

U výše doporučených ponorných vibračních čerpadel a u ponorných vřetenových čerpadel je třeba věnovat pozornost hodnotě maximání hloubky ponoru, kterou najdete v popisu produktu u jeho parametrů.

Z důvodu většího množství abrazivních látek doporučujeme začít odčerpávat co nejvíce nad dnem a postupně ponořovat čerpadlo více do hloubky. Doporučujeme kontrolovat vzhled - zbarvení a hustotu odčerpávané kapaliny.
Pokud by kapalina byla příliš hustá nebo vytékala přerušovaně, tak doporučujeme dát si pauzu a začít pak znovu odčerpávat opět více nad dnem. Někteří výrobci uvádí u některých typů jejich vhodnost pro případ přítomnosti písku, bohužel praktické zkušenosti tomu neodpovídají. Jako nejefektivnější se zatím jeví použití celonerezových ponorných čerpadel, ale i u nich je třeba počítat se zkrácenou životností.

Nechte vrt ustát minimálně 48 hodin. Po provedení čištění je třeba nechat usadit rozvířené abrazivní látky a nechat doplnit vodní sloupec. S dalším čerpáním začněte tedy až minimálně po 48 hodinách. Doporučujeme nejprve vodu odčerpat mimo domovní vodovodní rozvod k testaci. Vodovodní rozvod před zapojením vybavte filtrací vody.

Závěr:
Dle našeho pohledu je vždy lepší přizvat k vyčištění vrtu odbornou firmu. Z důvodu, že je třeba aby vám firma udělala i čerpací zkoušku a z ní vám vypsala údaje, které po vás budeme potřebovat při výběru vhodného čerpadla pro váš vrt / studnu.
Pokud se rozhodnete pro čištění svépomocí, tak bude nejlepší zajistit si vlastní čerpadlo, které zřejmě zničíte. Nebo se obraťte na nějakou půjčovnu nářadí/strojů/čerpadel ve vašem okolí a použijte profesionální čerpadlo k tomuto účelu z půjčovny.